Lenyűgözőség a Tetőszerkezetért

A Tetőszerkezetnaplók


Ha a tetőszerkezet úgy épül fel, hogy az egyes szaruállások nem egyformák, hanem minden negyedik-ötödik szaruállás erősebb, merevebb szerkezetet kap, akkor azokat főszaruállásoknak, a köztes szaruállásokat pedig mellékszaruállásoknak nevezzük.A tetőszerkezetek szerkezetileg két nagy csoportba sorolhatóak: a szarufás fedélszékek, és a szelemenes fedélszékek. A szarufás fedélszékek esetén minden szaruállás egyforma, míg szelemenes fedélszékek esetén megkülönböztetünk fő- és mellékszaruállásokat.


A szarufás fedélszékek között a legegyszerűbb a típus az üres fedélszék. Ez csupán egy szarufapárból, és egy kötőgerendából áll (tetőszerkezet). Kiegészítésként a fal tetején végigfut egy teherelosztó pallóelem, amit itt sárgerendának nevezünk. Ha olyan zárófödémre készül, ami képes vízszintes erők felvételére, akkor a kötőgerenda elhagyható, helyette talpszelemen kerül a fal éleire, és a szarufák erre kapcsolódnak.


A következő típus a torokgerendás fedélszék. Ez az üres fedélszéktől a torokgerenda beiktatásában tér el. Ezek a fedélszéktípusok hagyományosan viharléccel vannak merevítve. Ez annyit tesz, hogy a szarufák alsó síkján egy deszka vagy léc van átlósan felszegezve. A szemközti oldalakon átlósan elhelyezve ezek a lécek kellően merevítik az amúgy kis tetősíkokat.


A tetősík úgy alakul ki, hogy az összekötő szelemenekre fektetik a szarufákat. Ennek a legegyszerűbb formája az ollós fedélszék. Ollós fedélszék esetén a főszaruállásokban dupla szarufákat találunk, kötőgerendával összefogva. A duplán álló szarufák gerincénél egy fűrészbak-hoz hasonló támaszték alakul ki, amire a gerincszelemen felfektethető. Nagyobb fesztávok esetén a kettős szarufa közé egy-egy középszelemen is kerülhet.


Tetőszerkezet elfogulatlan nézete


Ollós fedélszék szelemenjei átlósan állnak. Mellékszaruállásokban csak a szarufapár található, esetleg kakasülő.A szelemenes fedélszékek következő típusa a széklábas, székállásos fedélszék. Ez a kötőgerendás főszaruállásokban oszloppal (székállással) megtámasztott szelemenes szerkezet az állások száma szerint van elnevezve. Az egyállásos fedélszék csak gerincszelemennel rendelkezik, így egy oszlopsorral van alátámasztva. A kétállásos fedélszék a kétoldali középszelemenek alátámasztásáról kapta a nevét.


A székállások megtámasztását dúcok végzik, amik háromállásos fedélszék esetén nem csak a középszelemen alatti széklábakat, hanem továbbfuttatva a középső székállást is támasztják. A dúcok mellett a szelemenek alatt elhelyezett fogópárok is nagy szerepet kapnak a szerkezet merevítésében. A hosszanti merevítés a székoszlopok és a szelemenek közé, rendszerint 45°-ban elhelyezett könyökfák feladata.


A mellékszaruállásokban a szarufapárok találhatóak, esetleg fogópáros, kakasülős merevítéssel. A fogópár rendszerint akkor kerül minden szaruállásba, ha a tetőtér beépítésre kerül, és szükség van egy hordozófelületre a mennyezethez.Nagyobb, alátámasztás nélküli tetőszékek készíthetőek függesztőművel is. Ennek lényege, hogy a székoszlopok húzóerők felvételére alkalmas vasalattal vannak a kötőgerendához rögzítve - tetőszerkezet. A szelemenekből eredő teher a ferde dúcokon adódik át a kötőgerendának, amiben kismértékű nyomaték, és jelentős húzás ébred.


A kettős függesztőmű erőjátéka csak akkor tud kialakulni, ha a függesztőoszlopokat egy merev, nyomásbíró gerendával, a mellszorítóval kötjük össze.Beépítetlen, laposabb hajlásszögű tetőszerkezetekhez használatos a bakdúcos fedélszék. A bakdúcos fedélszék lényege, hogy az épület középső főfaláról ferde székoszlopokkal támasztja alá a középszelemeneket. A ferde székoszlopok kaphatnak dúcolást, de nem jellemző. Amennyiben nincs olyan főfal, amire a ferde székoszlopokat le lehetne támasztani, jó megoldást nyújthat a kötőgerenda vissza visszafüggesztése a gerincszelemenhez.


Tetőszerkezet titkai


A rácsostartó great site tetőszerkezet egy lakóépület esetén ugyanolyan rétegrendi kialakítást kap, mint egy ácsszerkezet. A szarufákat itt a rácsostartók felső öve adja. Erre kerül a merevítő deszkázat, és a héjaznak megfelelő rétegrend.A felgyorsult építési igényeket, és a megváltozott lakáskultúrát jól követi, és emiatt nagyon elterjedőben van a rácsostartós tetőszerkezet. Nagyfokú üzemi előregyártása révén leegyszerűsített helyszíni szerelőmunkát igényel, és hasznosítatlan padlásterek esetén nagyon gazdaságos megoldást nyújt.


Ezt a rácsostartó alsó övéből, gipszkarton burkolattal egyszerűen és gazdaságosan ki lehet alakítani. A rácsostartóból készített zárófödémben elhelyezhető a mai kor követelményeinek megfelelő hőszigetelés is. Szükség esetén kisebb rakodófelületek kialakíthatóak, de ezek csak néhány háztartási holmi elhelyezésére alkalmasak. Rácsostartóból kialakítható tetőtérbeépítéses tetőszerkezet is. Ezek már nagyobb keresztmetszetű elemekből állnak, illetve sűrűbb kiosztással helyezendőek.




Elterjedése a mai napig nem jelentős.A rácsostartó tetőszerkezetet alkotó elemek háromszög, téglalap, vagy trapéz alakúak. A körbefutó, rendszerint egy darabból, esetleg hossztoldással készülő, általában nagyobb keresztmetszetű elemeket övrudaknak, míg a belső alkatrészeket rácsrudaknak nevezik. A rudak összekötése többféleképp történhet. A legelterjedtebb megoldás a szeglemezes useful site kapcsolat. A szeglemezes kötés palló keresztmetszetű alkatrészek egy síkban, és tetszőleges szögben történő kötésére fejlesztették ki.


A szeglemezes kötés előírásai kiterjednek az összekötendő alkatrészek minőségére, nedvességtartalmára, keresztmetszeti eltérésére, az illeszkedési hézagra. A kétoldali préselés hidraulikus présekkel történik, aminek teljesítmény függvényében több típusa is van: a kisméretű C-prés, ami egy függesztett, patkó alakú hidraulikus pillanatszorító, a közepes méretű kerekes patkóprés, és a nagyméretű présasztal.A rácsostartó tetőszerkezetet alkotó elemek háromszög, téglalap, vagy trapéz alakúak.


Új lépésről lépésre térkép a Tetőszerkezethoz


A rudak összekötése többféleképp történhet. A legelterjedtebb megoldás a szeglemezes kapcsolat. A szeglemezes kötés palló keresztmetszetű alkatrészek egy síkban, és tetszőleges szögben történő kötésére fejlesztették ki. Az egyes elemeket tompa illesztéssel egymáshoz ütköztetik, majd a szeglemezeket kétoldalról bepréselik. A szeglemezes kötés előírásai kiterjednek az összekötendő alkatrészek minőségére, nedvességtartalmára, keresztmetszeti eltérésére, az illeszkedési hézagra.


Ezzel párhuzamosan biztosítani kell a páratechnikai megfelelőséget, a tűzállóságot, hangszigetelést. A statikailag szükséges méretű szarufák közti hőszigetelés mára alig teljesíti a hőszigetelt tetősíkkal szemben támasztott hőszigetelési követelményeket. Kiegészítő hőszigetelés szükséges. Ez a kiegészítő hőszigetelés a falszerkezetekhez hasonlóan történhet külső oldali, és belső oldali megoldásokkal egyaránt. tetőszerkezet. Belső oldali kiegészítő szigetelés szerelő lécváz közé fektetett ásványgyapot, üveggyapot, vagy cellulóz alapú szigetelés.


Ügyelni kell azonban arra, hogy a párazáró fólia belső oldalára csak a hőszigetelés összvastagságának ötöde kerülhet. Amennyiben vastagabb, pl. 8, vagy akár 10 cm-es szerelő lécváz kerül felszerelésre, úgy a párazáró fólia a léc és a burkolat közé kerüljön. A tetőtérben különösen ajánlatos a kétrétegű burkolatok használata, hiszen ott a ferde tetősíkok fokozottabb napterhelése miatt jóval nagyobb szükség van a hőtárolótömegre.


Ez általában nút-féderes táblákban kapható, vastagsága 1,5-3 cm körüli (tetőszerkezet). A hatékonyabb megoldás a borításre fektetett, ú.n. szarufák feletti szigetelés. Ez lehet párnafák közé fektetett üveg-, vagy ásványgyapot paplan, de a párnafák hőhídját a terhelhető hab- vagy farostlemezek alkalmazásával tudjuk megszüntetni. Ezek a végigfutó ellenlécek átcsavarozásával rögzíthetők. Egyes hosszában fektetendő poliuretán hab Learn More szigetelések perforált fémprofilokkal rögzíthetőek, amik azután egyből cseréplécként működnek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *